Architektura futurystyczna

1
62

Rozwój technologii budowlanej i wykorzystywanie przez inżynierów, oprócz tradycyjnych budulców, takich jak np. drewno, pustaki czy cegłę, również szkła, sprawił, że współczesne nieruchomości często zadziwiają rozmachem.
Na świecie powstało kilka budynków, o wspaniałych futurystycznych kształtach, stanowiące o wielkim geniuszu projektanta.
Jednym z takich niesamowitych budynków jest Muzeum Guggenheima, znajdujące się w Bilbao, w Hiszpanii. Forma obiektu wykonanego z tytanu i szkła, składa się z falistych, powyginanych elementów. Projekt wykonano wykorzystując bardzo zaawansowany program komputerowy, stosowany przez wojsko.
Innym przykładem, futurystycznego budynku, gdzie architektura wręcz zdumiewa, jest Teatr Narodowy w Pekinie, zwany ” Wielkim Jajem”. Półowalna konstrukcja, zbudowana z tytanu i szkła, o wymiarach 212 na 144 m. i maksymalnej wysokości 46 m., otoczona jest sztucznym jeziorem, pod którym biegnie tunel, stanowiący wejście do budynku. Takie rozwiązanie nie zaburza efektu wizualnego budynku, który wygląda jak wielkie, złote jajo w wodzie. Prawdziwy cud sztuki budowlanej.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.